Ο Ηρακλής επέστρεψε στο Καυτανζόγλειο και πήρε το πρώτο του τρίποντο στη Super League 2

Image
Διασκέδαση Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024 19:08

Στην επιστροφή του στο Καυτανζόγλειο ο Ηρακλής-Φούρνοι Βενέτη, αν και με δυσκολία έκαμψε την αντίσταση του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου και με γκολ του Απόστολου Διαμαντή στο 73’ πανηγύρισε το πρώτο του φετινό τρίποντο. Για την 5η αγωνιστική, ο Ηρακλής-Φούρνοι Βενέτη υποδέχθηκε στο Καυτανζόγλειο τον νεοφώτιστο Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, θέλοντας να πετύχει επιτέλους την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, κάτι το οποίο κατάφερε, έστω και δύσκολα, με σκόρερ τον Διαμαντή στο 73ο λεπτό.

Κακό πρώτο ημίχρονο με μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Εθνικό

Ο Θανάσης Στάικος στο σημερινό παιχνίδι άλλαξε τελείως τακτική, κάνοντας 8 αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι απέναντι στην ΑΕΛ. Την προηγούμενη αγωνιστική παρατάχθηκε με 8 αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές και δεν του βγήκε. Σήμερα, κατέβηκε με 2 φορ και μαζί με την επιστροφή του κομβικού Κυνηγόπουλου, η ομάδα στα χαρτιά φάνταζε πολύ επιθετική. Στο χόρτο όμως, ο Ηρακλής ήταν και πάλι κακός δημιουργώντας ελάχιστες κλασσικές ευκαιρίες στο πρώτο μισό, με τον Εθνικό να έχει την μεγαλύτερη, όταν ο Πανίδης στο 10ο λεπτό βγήκε στην πλάτη της άμυνας, σούταρε, αλλά ο Στουρνάρας έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Ο Γηραιός, κυρίως με τον Τσιριγώτη ως εκφραστή των επιθέσεων, προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Καραγκιόζη, αλλά και πάλι φάνηκε το πρόβλημα του στην τελική προσπάθεια. Ο Εθνικός ξανά απείλησε με τον Κρυεμάντι στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ από τα δοκάρια του Στουρνάρα.

Ξύπνησε ο Ηρακλής πίεσε και σκόραρε με τον Διαμαντή

Ο Εθνικός απείλησε ξανά και μάλιστα σοβαρά την εστία του Στουρνάρα, με τον Κρυεμάντι να κάνει το σουτ, αλλά τον Διαμαντή να σώζει πάνω στην γραμμή την τελευταία στιγμή την ομάδα του. Αυτό μάλλον ξύπνησε τον Γηραιό, ο οποίος από τότε πίεσε αρκετά τους νεοφώτιστους. Λυτρωτής ο Απόστολος Διαμαντής, ο οποίος έπειτα από κόρνερ του Αναστασίου, σκόραρε στο 73ο λεπτό, κάνοντας το 1-0 για τον γηπεδούχο Ηρακλή. Το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος, χωρίς φάσεις στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με τον Ηρακλή να πανηγυρίζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ηρακλής-Φούρνοι Βενέτη (Στάικος): Στουρνάρας, Διαμαντής, Σιδεράς(17΄Παπασάββας), Μπελμόντ(81΄Ντουκουρέ), Χάμοντ, Καλουτσικίδης, Τσιντώνης, Αναστασίου, Κούστα, Τσιριγώτης, Κυνηγόπουλος

Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (Κυριαζής): Καραγκιόζης, Κόλα, Μακρυδάκης, Νότας(68΄ Κόκκορης), Κλιγγόπουλος(82΄Τουλίκας Β.), Κρυεμάντι, Πανίδης, Κριμιτζάς(78΄Τουλίκας Γ.), Φωκαϊδης(68΄Μιγιένκα), Γιαλαμίδης, Μπούζας